NiewiarygodneO co kamanNewsy

Opublikowane 2017-06-16
0 Komentarz

Czego nie wiesz o Korei Północnej?

Demokratyczna Republika Korei, oficjalnie znana jako Korea Północna to fascynujący kraj, między innymi dlatego, że około 70 lat temu został odizolowany od reszty świata i stał się w dużej mierze samowystarczalny. W czasach globalizacji i znoszenia granic, kiedy społeczeństwa mają szeroki dostęp do innych kultur, a informacje przemierzają świat w kilka chwil, Korea Północna wydaje się zupełnie oderwana od rzeczywistości. System rządów i wszechobecna propaganda sprawiają, że w Internecie możemy znaleźć mnóstwo informacji, które są starannie kontrolowane przez władze tego kraju, a które nie do końca są prawdziwe lub są całkowitym kłamstwem. Poznaj kilka informacji o Korei Północnej, które mogą cię zdziwić.

1. Zakazy

W Korei Północnej Posiadanie biblii, rozpowszechnianie filmów, czy nawet oglądanie filmów, nie będących koreańskimi produkcjami może być karane śmiercią. W listopadzie 2013 roku 80 osób w siedmiu miastach Korei Północnej zostało straconych, za przemyt i oglądanie południowo Koreańskich filmów. Do oglądania całego procederu zmuszono około 10 tysięcy osób. Mimo, że chrześcijaństwo jest zakazaną religią w Korei Północnej, szacuje się, że państwo to liczy około 100 tysięcy chrześcijan. Kara śmierci często jest zarządzana również z powodu podejrzenia zdrady państwa lub z całkowicie błahych przesłanek jak używanie telefonu komórkowego czy kradzież jedzenia, mimo że jest to kraj w którym nieustannie panuje głód, a kradzieże produktów spożywczych zdarzają się niezwykle często.

1. Zakazy 1

2. Super przywódca

Według propagandy, narodzinom byłego przywódcy tego restrykcyjnego kraju, Kim Dzong Ila towarzyszyło pojawienie się podwójnej tęczy i wydarzenie to spowodowało rozbłyśnięcie nowej gwiazdy na nieboskłonie. Młody Kim Dzong Il ponoć nauczył się chodzi i mówić w wieku zaledwie 6 miesięcy, a także był w stanie kontrolować pogodę, za pomocą towarzyszących mu emocji. W ramach propagandy i kontrolowania obywateli, rząd koreański posuwał się do wynoszenia przywódców do niemal boskiej rangi. W szkołach w trakcie lekcji historii te informacje są powtarzane i przekazywane kolejnym pokoleniom.

2. Super przywódca

3. Najciemniejsze państwo świata

Obraz satelitarny przedstawiający półwysep koreański nocą pokazuje skalę problemu z prądem. Na zdjęciu widać wyraźnie zaciemniony obszar Korei Północnej, w porównaniu sąsiadującymi z tym państwem z Koreą Południową i Chinami. Problem ten wynika z tego, że dawny Związek Radziecki przestał dostarczać prąd do tego rejonu już w latach 90-tych, a Korea nie jest w stanie sama wyprodukować wystarczającej ilości prądu, do zapotrzebowania. W porównaniu do Korei Południowej, gdzie zużycie energii elektrycznej na osobę wynosi około 10 tysięcy kWh, mieszkańcy Korei Północnej wykorzystują tylko 739 kWh. Nocą kraj spowija ciemność, z wyjątkiem kilku jaśniejszych plam, wyróżniających stolicę i największe miasta kraju.

4. Transport

Transport publiczny łączący największe miasta tego kraju praktycznie nie istnieje, a to dlatego, że obywatele potrzebują specjalnych pozwoleń do przejazdów z jednego miejsca do drugiego.
Z tego powodu ulice Korei Północnej są niemal puste, a dzieci urządzają na nich place zabaw. Swoboda poruszania się w tym kraju jest niezwykle ograniczona, a posiadanie samochodu jest rzeczą niezwykłą dla normalnych mieszkańców. Z tego też względu Korea jest państwem z jedną z najmniejszych ilości wypadków samochodowych.

3. Najciemniejsze państwo świata

5. Lider

W Korei Północnej Kim Ir Sen ma wystawione 34 tysiące pomników, czyli jeden pomnik przypada na każde 3,5 km2 i każde 750 osób. Wszyscy koreańczycy muszą również nosić specjalne odznaki z jego wizerunkiem oraz wykazywać szczególną lojalność względem założyciela narodu. Plakietki są tak cenne, że często padają łupem kieszonkowców, a na czarnym rynku sprzedawane są za zawrotne kwoty.

4. Transport

6. Granice

Stosunki polityczne Korei Północnej i Południowej są tak napięte, że granicy nieustannie strzegą uzbrojeni żołnierze. Aby przedostać się z jednej strony na drugą trzeba przejść wiele procedur. Sytuacja jest na tyle skomplikowana, że gdy w 2014 roku Korea Południowa umieściła choinkę bożonarodzeniową w miejscu, z którego była widoczna w Korei Północnej, uznano to za “wojnę psychologiczną” i nakazano jej usunięcie. W przeciwnym razie zagrożono zbombardowaniem tego chrześcijańskiego symbolu.

5. Lider

7. Internet

W Korei Północnej dostęp do Internetu jest ograniczony jedynie dla elity. W całym kraju istnieją tylko 1579 istniejące adresy IP dla populacji liczącej 25 milionów osób. Dodatkowo, Korea Północna ma swój własny system operacyjny (Red Star), a jego zawartość jest cały czas kontrolowana. Również czaty, fora internetowe i przesyłane e-maile są regularnie kontrolowane. Dostęp do internetu jest dozwolony jedynie po uzyskaniu specjalnego pozwolenia, najczęściej wydawanego w celach rządowych.

6. Granice

8. Kontrola, propaganda i sterowanie uczuciami

W Korei Północnej wszystko odbywa się na chwałę przywódcy i całego kraju. Mężczyźni upodabniają się do swojego władcy, a kobiety mają ściśle określoną listę fryzur, które mogą nosić. Lista ta określa długość, cięcie i ułożenie włosów, zakłada również, że niezamężne panny mogą nosić dłuższe włosy niż mężatki. Ta kontrola codziennego życia pokazuje skalę problemów w tym kraju. Obecny przywódca Kim Dzong Un co jakiś czas odwiedza fabryki, nakłaniając pracowników do robienia wspólnych zdjęć. Dzięki temu ludzie czują zainteresowanie władcy i czują się potrzebni. W rzeczywistości chodzi o to, aby pracownicy myśleli, że Kim Dzong Un jest przejęty ich losem, a przez to zwiększyli swoją produktywność. Szybsza praca fabryk to prężniej działająca gospodarka.

Żródła: Giphy / StarStock / Twitter (2)

Podobał Ci się nasz artykuł? Udostępnij go na Facebooku

1
Co o tym sądzisz? Dołącz do rozmowy
Tajemnice “Coco”, które Pixar ukrył przed widzami